NIECH ŻYJE NAM GÓRNICZY STAN!
Barbórka, czyli Dzień Górnika, to tradycyjne święto górnicze, obchodzone w Polsce 4 grudnia, w dniu św. Barbary z Nikomedii, patronki dobrej śmierci i trudnej pracy. Poza górnikami Barbórkę obchodzą także geolodzy i inne osoby wykonujące zawody związane z poszukiwaniem paliw kopalnych.
Z tej okazji 8 grudnia w Zespole Szkół Mechanicznych odbył się uroczysty apel.
Akademię przygotowali uczniowie klasy IT1 pod kierunkiem wychowawczyni Pani Anety Dziadek i przy ogromnym wsparciu nauczyciela górniczych przedmiotów zawodowych - Pana Wiesława Berdzika.
Zaproszeni goście, Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie klas górniczych mieli okazję posłuchać i wspólnie z młodzieżą pośpiewać pieśni górnicze: "Barbórka", "Hymn górniczy", "Walczyk górniczy" czy choćby bardziej skoczne jak :"O Barbaro, Święta Barbaro".
Śpiewającej młodzieży akompaniowali akordeoniści Wojciech Martynowski z klasy III T2 i Damian Stupiec z klasy II TG oraz gitarzysta, wspomniany wcześniej - Pan Wiesław Berdzik.
Młodzież recytowała wiersze napisane przez górników oraz wzięła udział w Skoku przez skórę.
Jest to najbardziej znany obrzęd górniczy. Niegdyś był formą przyjęcia do stanu górniczego.
Choć liczy już kilka stuleci, to w Polsce znany jest dopiero od około sześćdziesięciu lat.
Zrodził się w Styrii, górniczym okręgu Austrii, i tam zapoznali się z nim polscy studenci kształcący się w Akademii Górniczej w Leoben, W okresie międzywojennym obchód ten był kultywowany w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Obchodzono go w dzień św. Barbary. Po wojnie wznowiono jego tradycję.
Mimo dużej tremy , przyszli górnicy stanęli na wysokości zadania, a występ nagrodzono gromkimi brawami.