Lifelong learning jest ideą uczenia się przez całe życie. Koncepcja lifelong learning zmienia skojarzenie nauki i poszerza spojrzenie na edukację, jak na nieodłączny element całego życia człowieka. Przecież człowiek uczy się przez całe życie! Uczy się formalnie – uzyskując kolejne kwalifikacje i umiejętności, ale również uczy się nieformalnie – zdobywając doświadczenie życiowe, odnosząc sukcesy i porażki. Dlaczego warto uczyć się przez całe życie? Powodów jest wiele. Nasi uczniowie mieli okazję pogłębić ten temat i stworzyli listę wartości uczenia się przez całe życie. Poniżej przedstawimy nasze pomysły:
- Ludzie nastawieni na rozwój tworzą wyedukowane społeczeństwo i tym samym budują silną gospodarkę.
- Pracodawcy cenią osoby wysoko wykwalifikowane, które chcą się rozwijać.
- Wiele korzyściodnosi człowiek, ponieważ jest bardziej konkurencyjny co ma również bardziej globalny charakter.
- Wykwalifikowani specjaliści zwiększają konkurencyjność firm na rynku.
- Wiedza poszerza horyzonty, życie człowieka wykształconego jest bogatsze i ciekawsze, ma więcej znajomych, kontakty z nimi są na wyższym poziomie, może zarobić więcej pieniędzy i podnieść swój poziom życia.
- Ciągłe uczenie się pozwala poznawać nowych ludzi i nawiązywać wartościowe relacje. Zachęca do aktywności w życiu towarzyskim, niezależnie od wieku.
- Samodoskonalenie siły charakteru. Godzenie uczenia się z obowiązkami zawodowymi i rodzinnymi rozwija w nas takie umiejętności dobrej organizacji czasu, samodyscypliny, motywacji.
- Ucząc się, poznajemy samego siebie – co nasz porusza, zachwyca, pociąga i porywa do działania.
Tak naprawdę lifelong learning umożliwia poszerzanie kompetencji i kwalifikacji wszystkim osobom. Szczególnie tym, które są zagrożone ryzykiem wykluczenia. W XXII wieku mamy ogromne możliwości poszerzania wiedzy, zatem lifelong learning nie jest już ideą, a koniecznością emocjonalną, społeczną i ekonomiczną.
A ty jak uważasz ? Człowiek powinien uczyć się przez całe życie?
Inf. Bożena Galar