Skip to content Skip to navigation

 

 

ul. Górne Młyny 1, 59-700 Bolesławiec

W celu prawidłowego działania, strona wykorzystuje pliki COOKIES!!!. Jeżeli nie wyrażasz zgody, wyłącz obsługę Cookies w opcjach przeglądarki Więcej informacji   Klauzula RODO

tel.: 75 732 30 01   e-mail: zsm_bc@pro.onet.pl

„Pancake Day” po raz kolejny w naszej szkole

Dzisiaj z okazji angielskiego święta Pancake Day uczniowie naszej szkoły w czasie przerw  sprzedawali przygotowane przez siebie naleśniki, przygotowali gazetkę okolicznościową, oraz opowiadali swoim kolegom i koleżankom na temat tradycji tego święta.
Pancake Day – nazywany też jest „ ShroveTuesday” i zawsze według kalendarza wypada we wtorek poprzedzający Środę Popielcową (Ash Wendesday).
Samo słowo „Shrove” pochodzi od średniowiecznego wyrazu „shrive”, które można przetłumaczyć, jako: przyznanie się, wyznanie. W średniowiecznej Anglii, tego dnia ludzie spowiadali się z grzechów, by z czystym sercem wejść w okres Postu, w czas przygotowania się do największego święta wszystkich chrześcijan - Wielkanocy. W tym dniu sprzątano nie tylko własne serca, ale także domowe szafki, czy może raczej spiżarki ze składników, które uważano za niedopuszczalne do użycia i jedzenia w okresie kilkutygodniowego umartwiania się. Oczywiście wśród tych składników było masło, jajka, cukier… Pozbywano się ich wyrabiając naleśniki.
Pieniądze zebrane ze sprzedaży naleśników zostaną przekazane na wybrany przez uczniów cel charytatywny.